Co łączy Opla i samoloty F-16?

cascada

W 1998 roku w Gliwicach zbudowano zakład produkcyjny General Motors Manufacturing Poland. Była to jedna z pierwszych inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszym Oplem wyprodukowanym w Gliwicach była Astra Classic I (F). Na początku XXI wieku uruchomiono produkcję Agili (jako jedyny zakład na świecie) oraz Astry Classic II.

astra 1

Jednak dalszy rozwój fabryki nie byłby możliwy, gdyby nie pewne wydarzenie, niekoniecznie kojarzące się z sektorem motoryzacji.

W 2003 Polska podpisała umowę offsetową na zakup wielozadaniowych samolotów F-16. Takie porozumienia polegają na uzależnieniu zakupu pewnych dóbr w zamian za inwestycje w kraju importera.

Była to umowa offsetu mieszanego – oprócz inwestycji w przemysł zbrojeniowy, strona amerykańska zobowiązała się także do inwestycji w innych sektorach. Także w gliwickiego Opla. Dzięki temu zmodernizowano zakład do najwyższych standardów oraz uruchomiono produkcję Zafiry.

zafira produkcja

Obecnie zakład zatrudnia około 3 tys. pracowników, produkowanych jest kilka wersji Astry IV, kabriolet Cascada (produkcja tylko w Polsce), a fabryka generuje ponad 1% polskiego eksportu.

F-16 Polish AF