Nie będzie Chevroleta w Europie

volt 2

Z początkiem 2016 roku zakończy się sprzedaż Chevroleta w Europie. Koncern GM tłumaczy tę decyzję problemami gospodarczymi Europy, chce także ratować podupadającego Opla i Vauxhalla.

GM zaczęło podnosić się po kryzysie, co na pewno ucieszyło amerykańskich podatników, którzy sfinansowali wielomilionową pomoc. GM wróciło na Wall Street, a prezesi będący na fali podejmowania decyzji zdecydowali o wycofaniu Chevroleta zarówno z Europy Wschodniej jak i Zachodniej. Nie chcą utrzymywać ich zdaniem konkurencyjnych marek w jednym regionie jakim jest Europa. Chevrolet pozostanie nadal w sprzedaży w Rosji, a na naszym kontynencie będzie można kupić jedynie modele, powiedzmy ikoniczne jak Camaro czy Corvette. Sieć serwisowa oraz części zamienne nadal będą dostępne dla klientów marki.

corva

Ale czy w całej Europie można stawiać znak równości pomiędzy klientelą Opla i Chevroleta? Czy potencjalni klienci koreańsko-amerykańskiej marki przejdą do Opla? Patrząc na rynek Polski odpowiedź brzmi: raczej nie. Trzy procentowy udział Cheviego w polskim rynku nie zwiększy 6% udziału Opla. Polacy w segmencie samochodów budżetowych większą wagę przywiązują do ceny, aniżeli do marki. We Włoszech małe Chevrolety sprzedają się lepiej niż ich rodzime odpowiedniki, jednak nawet takie wyniki nie przekonały zarządu marki.

Tak czy inaczej GM szuka oszczędności gdzie się da. Chociaż na koszty związane z zakończeniem sprzedaży będzie musiał wydać ponad 700 milionów dolarów, to w dłuższej perspektywie czasowej podjęte kroki mają być częścią dużej restrukturyzacji.

Większość sprzedawanych w Europie modeli jest produkowana w Korei, co utrudnia logistykę oraz zarządzanie produkcją. Szef GM w Korei Południowej Sergio Rocha zaznaczył, że to właśnie rynek koreański będzie dla nich priorytetem, na którym chcą zwiększyć swoją konkurencyjność.

Przy obecnym galopie marki KIA pod wodzą Petera Schreyera takie zapewnienia wypadają strasznie blado, pozostając jedynie utopijnymi mrzonkami.

 

Oficjalny komunikat GM: http://media.gm.com/content/media/us/en/gm/news.detail.html/content/Pages/news/us/en/2013/Dec/1205-chevy-europe.html